Polskie, prawdziwe, z tradycją i pomysłem – Jarmark Dominikański Gdańsk 2016

Od lat wybierałam się na ten jarmark. Ale jak widać marzenia się… kiedyś spełniają 🙂 Wyczytałam, oczywiście, w Internecie, że jest to obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest największa impreza plenerowa w Europie. A poza tym tradycja imprezy ma ponad 750 lat i została ustanowiona bullą papieską w 1260 r. na wniosek dominikanów i stąd ma taką nazwę. A po resztę informacji zapraszam do źródeł.

Dla mnie to raj smakowy! Można wszystkiego próbować, kupować, porozmawiać o przyrządzaniu…. Jeden mankament to to, że człowiek przemieszcza się formacją zwaną potocznie rojem ;)… tzn. razem z chmarą ludzi przed sobą, na plecach, obok i… w międzyczasie… tego nie znoszę, męczy mnie to. No, ale klimat trzeba poczuć, nie ma wyjścia. Zazwyczaj w życiu jest coś za coś.

Chciałabym Wam dużo więcej opowiedzieć i przekazać, ale nie chcę zanudzać, więc wspomnę o paru ciekawostkach – oczywiście ograniczę się do tych,  które mają coś wspólnego z kulinariami. Nie dziwcie się, że czasami na zdjęciach pojawi się kawałek czyjegoś rękawa czy torebki, ale w tym tłumie inaczej nie dało rady.

DSC_0525
Prawdziwe chleby! Staropolskie, na liściu chrzanu, na zakwasie, z ziarnami, chałki, jagodzianki…..ach!!!

DSC_0532Tradycyjne piwa: niefiltrowane, z miodem, korzennne….i wiele innych. Ten pokalek to oczywiście mój….ciepło było, więc takie zimne i pyszne piwko – jak znalazł. Ps. Ten browar gościł już na naszym Zamku Piastowskim na Turnieju Rycerskim (jaki ten świat mały 😉 ).

DSC_0548Prawdziwy olej rzepakowy z małej wytwórni ze wschodnich regionów Polski. Wiecie, że jest różnica miedzy takim z produkcji przemysłowej a tym ? Jest super aromatyczny, ma swój charakterystyczny smak i świetne właściwości….po co nam oliwa przywożona tysiące kilometrów stąd ? I znów pojawia się cytowana przeze mnie nie pierwszy już raz kwestia:  “Cudze chwalicie… ” – to smutne.

DSC_0550Tu można sobie przeczytać o właściwościach oleju, o którym przemiły sprzedawca opowiadał, ale ja przytłoczona nadmiarem wszystkich informacji pewnie bym zapomniała – więc mam zdjęcie ściągi 🙂 Olej można sobie zamówić internetowo lub telefonicznie.

DSC_0546Przepysznego ketchupu bez konserwantów też musiałam spróbować.

DSC_0609Winko też można było sobie kupić z lokalnej wytwórni, ekologiczne…tylko jak tu wybrać z takiej oferty ? 😉

DSC_0545A oto co można zrobić z masy ( w tym przypadku ziemniaczanej ze względu na upał) używając prostych końcówek – oczywiście zestaw zakupiłam 🙂

DSC_0539Pigwa marynowana w miodzie – pyszna do mięs, na przekąskę. Ja już wiem jak się ją robi…;)

DSC_0553Drodzy Panowie, jeśli zakupicie ten sprzęt, praca w Waszym warsztacie to będzie istna słodycz 🙂 Wszystko jest z czekolady 🙂

DSC_0562Złagodzona wersja wałka 😉 Piękne wzory, prawda?

DSC_0551Kuchnia na wesoło, kuchnia na ludowo 🙂

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *