Aaaale widoki! – Wielkanocny spacer po skarpie nad Odrą :)

Hejka😊 Wpis troszkę z opóźnieniem, ale jeszcze nie tak dużym, jak mi się potrafią przydarzyć – brawo Gosia 😉 Po… (nie boję się nazwać po imieniu) obżarstwie świątecznym udaliśmy się z rodzinką na spacerek, dla zdrowotności żołądków 😉. Praktycznie na obrzeżach Krosna, w wiosce o nazwie Gostchorze, (o której jeszcze będę pisać w innych publikacjach) znajduje się piękna skarpa nad Odrą.  Jak źródła określają, jest to najprawdopodobniej najbardziej stroma skarpa Odry w całym województwie. Deniwelacja terenu to ponad 40 m. A deniwelacja ( jak „mówi” Internet) to  różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem na określonym terenie.  Jest  to względna miara wysokości góry od jej podstawy.  I  przedstawieniem tej definicji potwierdzam, że człowiek uczy się całe życie 😊  Nie będę też ukrywać, że trochę czasu zajęło mi odnalezienie informacji o roślinkach, które znalazły się na zdjęciach. I o tyle informacji jestem już  mądrzejsza😊 A jakie widoki?! Na zdjęciach zobaczycie😊.


No i schodzimy sobie  pomału, troszkę w dół, na najdalej wysunięty w stronę rzeki, punkt widokowy. Wstęga Odry- dokąd okiem sięgnąć. Wysokość imponuje.

Świąteczna magia dotknęła i mnie 😉  Widzicie tu kurę, która w tęczy zniosła złote jajko? A ja widzę! I nic nie brałam 😉 Po prostu zajebista wyobraźnia ! 🙂

Jest i kolejne ujęcie, z mikro – plażą.


Majestatyczne, na tle błękitu…chyba ostatni sezon…:(

Myślę, że te pochylone drzewa wyraźne pokazują Wam, gdzie jest północ.                    (mech)

No nie mogłam się oprzeć i robiłam kolejne fotki:)

W oddali, po prawej stronie, widać ostatnie domostwa w m. Połupin, która znajduje się przy wjeździe do  Krosna od strony Zielonej Góry.

Taką oto ścieżynką chodzi się po skarpie. “Chodzą słuchy”, że ma tu powstać zadbane i zabezpieczone miejsce widokowe – oby 🙂

Przypominam – nie jestem w górach. I niech ktoś spróbuje lubuskie porównać do patelni Wielkopolski ! 😉

Zdrowa dla oczu naturalna  zieleń.

Dziki tu były…

Na  dwóch zdjęciach powyżej, w dwóch kolorach prezentuje się – kokorycz pusta  (Corydalis cava ) –  należy do rodziny makowatych. Występuje w Europie i Azji, w lasach liściastych, zwłaszcza bukowych, w żyznych i wilgotnych glebach. W Polsce  jest dosyć pospolita. Kwitnie od marca do maja. Roślina trująca !Ciekawostka – jest rośliną, która żywi larwy chronionego motyla – niepylak mnemozyny.

Wielu z Was  pewnie pamięta z dzieciństwa  tzw. nieparzące pokrzywy z białymi lub purpurowymi kwiatami –  to były jasnoty. I ta, o oryginalnych, żółtych kwiatach to też   z tej rodziny – jasnota gajowiec  (Lamium galeobdolon), potocznie zwana komarzycą. Chyba  ma nieduże wymagania, bo jak źródła podają,  w Polsce rośnie  tam, gdzie nic nie chce rosnąć.  Jest to bardzo  inwazyjne kłącze, które rozmnaża się przez rozłogi. Naturalnie występuje w Europie i Azji. Rośnie  w wilgotnym podłożu, w lasach liściastych i zaroślach. Wyglądem przypomina nieco pokrzywę, bo jak pokrzywa ma ząbkowane liście. Herbaty  i okłady z  kwiatów i liści  stosowane są  przy m.in. schorzeniach nerek, zaburzeniach trawienia, wysypkach skórnych, wrzodach, żylakach. A taka niepozorna….

Gra cieni z kaczeńcami 😉

Przyroda … dzika…bez ingerencji…- super 🙂

I znów ganiamy się ze słońcem 😉

Żółte kwiatki na powyższych fotografiach to – knieć błotna  (Caltha palustris )– znana jako kaczeniec . Roślina należy do rodziny jaskrowatych,  występuje prawie w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie głównie  na bagnistych  terenach, brzegach strumieni, rowów. Kwitnie od marca prawie do  czerwca. Knieć wabi owady swoim nektarem oraz  plamami i rysunkami, które  zauważalne są  tylko przez oczy owadów.   Jedne źródła mówią, że  jest to roślina trująca, inne , że ma właściwości lecznicze.

Oto jak jesień przechodzi w wiosnę na przykładzie żołędzia.

Jak się podobało ?:)

Ps. przy opisie roślin czy definicji korzystałam z nieskończonych zasobów Internetu 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *