Sanktuarium w Świętej Lipce i zamek krzyżacki, (który został kościołem) w Bezławkach

Pierwszego dnia moich mazurskich wędrówek chyba odbyłam pielgrzymkę…? No bo jak nazwać wizytę w Sanktuarium, do którego przybywa wielu pielgrzymów?  No i niech tak będzie. W związku z tym, że nie jest to jeszcze sezon wakacyjny i urlopowy, można w spokoju i …zadumie, przypisanej takim miejscom, wszystko dokładnie zwiedzić. Piękne miejsce – takie majestatyczne i bardzo dostojnie i bogato wyglądające. Zresztą zobaczcie zdjęcia.

Święta Lipka jest to znane  Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami  są Ojcowie Jezuici. W średniowieczu przyciągało pielgrzymów  z Prus i Warmii i dalekich stron Polski. Jest  to również niezwykły obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. W zespole architektonicznym, który składa się z kościoła, krużganku i klasztoru zachowały się w stanie prawie nie zmienionym bogate  dekoracje w postaci  rzeźb w kamieniu i drewnie, malarstwa ściennego, obrazów na płótnie, wyrobów złotniczych i snycerskich  dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. – tak mówi internet.

DSC_0932

Wyraźnie widać bogactwo, przepych i majestat wewnątrz Sanktuarium…

DSC_0938Konfesjonał – pięknie rzeźbiony, ciemne drewno…

DSC_0941Przepiękne organy.

DSC_0942A to można zobaczyć, gdy się podniesie głowę do góry, idąc droga krzyżową poza Sanktuarium.

DSC_0943

            Zamek w Bezławkach jest niewielkim obiektem, położonym na wzgórzu, z którego rozciąga się przyjemny widok. Jest to również miejsce, gdzie pokonałam mnóstwo niesamowicie stromych schodów, które można było zaliczyć trzymając kurczowo poręczy oraz gdzie chodziłam po starych dechach, zawieszonych w…przestrzeni, po to by dotrzeć do małego okienka, z którego widać było w oddali Kętrzyn. Wkoło zamku…magicznie ukryte w chaszczach i porośnięte mchem płyty nagrobne i inne relikty przeszłości – takie archeologiczne przeżycia…A co mówi internet  o zamku? :

Średniowieczny zamek krzyżacki w Bezławkach z końca XIV został w 1513 roku przebudowany na kościół katolicki, a potem ewangelicko – augsburski. Najpierw pełnił funkcję strażnicy i bazy wypadowej na Litwę, a potem Krzyżacy przeznaczyli go na siedzibę Świdrygiełły, brata króla Władysława Jagiełły.Warownia składała się domu zakonnego i muru obwodowego, a budynek zakonny posiadał dwie kondygnacje mieszkalne i trzecią obronną z gankiem strażniczym. Okazała wieża  powstała dopiero w XVIII wieku jako dzwonnica.

DSC_0995Brama wejściowa i fragment cmentarza.

DSC_0008A zaroślach wkoło zamku można było natrafić na takie stare kamienne , nagrobne tablice – napisy nie do odczytania.

DSC_0001i takie fragmenty ozdobne…

DSC_0003i co kryją mury…

DSC_0997Fragment starego ogrodzenia, w które wrosło drzewo…

DSC_1000A to dechy, o których wspominałam we wstępie…zdjęcie nie oddaje …ryzyka…

DSC_0021i strome, niczym drabina schody…

DSC_0028Ciekawa konstrukcja wieży…

DSC_0025

Podziwiajcie, oglądajcie i zwiedzajcie 😉

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge