Porządna lekcja historii… Wilczy Szaniec

W sobotę było pięknie – słonecznie, ponad 20 st. ciepła, no więc krótki rękawek i w świat. Niedziela równie ładna, więc kolejna wycieczka zaliczona, tym razem to Wilczy Szaniec czyli położone w sercu Mazur ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Kiedyś, jak „mówi” Internet, było tu  200 budynków, w tym baraki, schrony, elektrownia, dworzec, wodociągi, ciepłownia, centrale dalekopisowe i mieszkało 2000 osób, w tym: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels. Tutaj też w 1944 r. pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje  nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. W chwili obecnej są to już tylko ruiny, ale kiedy trafi się na taką przewodniczkę – pasjonatkę ( na którą na szczęście myśmy trafili) historia ożywa na nowo.

DSC_0261

To co jest na pierwszym zdjęciu, ma swoją legendę, albo legendy, jak mówiła przewodniczka. Te wszystkie podpórki, podtrzymują, (oczywiście ;)) ścianę, ale też jeśli ktoś taką podpórkę tu zostawi, to na pewno na Mazury jeszcze wróci, albo w tym roku się ożeni (wyjdzie za mąż… itp.

Zdjęcie na dole to plan całości.

DSC_0238Bunkier, który w miarę się zachował w całości.

DSC_0248Tu widać konkretne zbrojenie w zburzonym bunkrze.

DSC_0251A tu po prawej, z tego co usłyszałam, była  kuchnia, gdzie przygotowywano Hitlerowi… wegetariańskie posiłki. Wiedzieliście, że był wegetarianinem…?

DSC_0264Stalaktyty i stalagmity DSC_0258Basen, w którym pływała Ewa Braun.

DSC_0265Tynk maskujący, używany na terenie całej kwatery.

DSC_0275Tablica upamiętniająca miejsce, w którym dokonano zamachu ns Hitlera.

DSC_0246Wiosennie pośród bunkrów… 🙂

DSC_0242

Zachęcam do odwiedzenia 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge